Новий податок на нерухомість

Експерти називають новий податок на нерухомість, який торкнеться всіх без винятку українців, антисоціальним. Крім того, оподаткування комерційної нерухомості може згубно позначитися на будівельній галузі та відлякати інвесторів.

Міністерство фінансів України до 2016 року планує стягувати податок на нерухомість із всіх власників квартир та житлових будинків незалежно від площі. Як позначиться запровадження податкових нововведень на гаманці громадян, і чи стануть українці масово позбавлятися від «надлишків» житла розповіли експерти на прес-конференції в РІА Новини Україна.

Новий податок на нерухомість

C 1 квітня 2014 року уряд Арсенія Яценюка посилив податок і почяв стягувати його не з житлової, а з загальної площі, тим самим він торкнувся ще більшого числа українців. Але пільги продовжували діяти — не обкладалися податком квартири до 120 кв м та будинки до 250 кв. м. Вже з січня 2015 року податок на нерухомість був відданий на відкуп місцевим радам. Гранична ставка податку на житлову нерухомість встановлювалася в 2% мінімальної зарплати за кожен квадратний метр, тобто не більше 24,36 грн/м кв за рік.

І ось настав час, коли Україна дійсно стає повноцінною європейською державою. Тепер Мінфін хоче стягувати податок на нерухомість із всіх будинків та квартир незалежно від їх площі.

В оприлюдненому нещодавно Міністерством фінансів проекті змін до Податкового кодексу пропонується ввести загальне оподаткування нерухомості, причому без пільг, які діють зараз. Передбачається, що власники квартир площею понад 300 кв. метрів та будинків площею 500 кв. м повинні будуть заплатити фіксовану суму в 25 тис. грн у рік. Для всіх інших українців, які мають меншу площу, визначати ставку податку Мінфін пропонує місцевим радам в межах від 0 до 3 відсотків від мінімальної заробітної плати (з 2016-го складе 1378 грн) за 1 квадратний метр площі.

Як відзначають фахівці, в угоді про Асоціацію України з ЄС є розділ, згідно з яким країна зобов'язується привести своє податкове законодавство у відповідність з європейським. Як відомо, у Європі податок на нерухомість є одним з головних податків для місцевих бюджетів. Крім того, Міжнародний валютний фонд в останньому меморандумі рекомендував Україні реформувати систему оподаткування нерухомості, щоб збільшити доходи місцевих бюджетів. Але справа в тому, що в Європі цей податок не прив'язується до площі, а прив'язується до ринкової вартості нерухомості. І це справедливо, адже передбачається, що власники більш дорогих апартаментів в змозі виділити велику суму на поліпшення умов життя в регіоні. Розрахунок податку від квадратних метрів, від числа вікон, дверей або димоходів — чистісінької води середньовіччя.

У Мінфіні підрахували, що зміна правил оподаткування нерухомості дозволить стягнути в місцеві бюджети додатково близько 40 млрд. грн.

Фахівці не сумніваються, що зміни в Податковий кодекс все-таки будуть прийняті у Верховній Раді.

Ставка податку буде залежати від місцевих рад і для кожного міста чи села вона буде призначатися місцевою владою. Тому зараз важко підрахувати, скільки українцям доведеться платити після введення нових податків. Залишається сподіватися на ті ж місцеві ради, які, намагаючись захистити інтереси громади, не стануть дерти зі своїх земляків три шкури і подбають про пенсіонерів та малозабезпечених.

rian.com.ua