Що буде з цінами на нерухомість восени?
Серпень — традиційно «сплячий» місяць на ринку нерухомості. Як стимулюють продажі забудовники і скільки вони готові тримати низькі ціни, журналісти дізналися у експертів.
У Києві стали повільніше розпродавати нерухомість. Минулого місяця ріелтори не змогли повторити результати продажів червня, повідомляє джерело.
«У липні в столичних новобудовах було придбано 403 квартири, а на вторинному ринку — 511. Для порівняння: у червні в новобудовах вибрали житло 425 осіб, в готових будинках — 528. Це, в принципі, очікуваний результат. Середина літа — затишшя на ринку продажу житла», — прокоментував UBR.ua ситуацію аналітик SV Development Сергій Костецький. Він чекає в серпні подальше зниження результативності: зменшення продажів ще на 5-10%.
«Нерухомість перестала бути привабливою як інвестиція. Вкладення на ранньому етапі – високоризикове, воно вже не приносить 30% доходу на етапі введення будинку в експлуатацію. По-перше, будинок не може бути добудований в строк або взагалі не добудований. По-друге, гривня може просісти, квадратні метри подешевшати, і в результаті людина навіть не вийде в нуль», — пояснює Костецький.
Покупка квартири під здачу в оренду в нинішніх економічних умовах теж втратила сенс.
«Довгострокова оренда при нинішніх ставках окупає інвестиції в об'єкт нерухомості протягом 30 років! Короткострокова трохи швидше — за 10-12 років. Але це зовсім інший бізнес, близький до готельного, і вимагає більшого включення і значної постійної участі власника в процесі управління. Цікавим для інвестиції вважається, коли оренда покриває кошти, вкладені в купівлю і ремонт квартири, за 5-7 років», — пояснив Костецький.
Плюс зростаючі комунальні платежі і податок на нерухомість ще більше знижують ефективність нерухомості як інвестиційного інструменту. Тому, вважає експерт, найближчим часом частка таких покупців зменшиться з 20% до 5-10%.
Середні ціни в новобудовах Києва за місяць знизилися на 0,4% і склали 23,8 тис. грн./кв. м.(±1,5%). За даними ІСП «Столична нерухомість», з початку року ціни зросли на 3,4%, але порівняно з липнем минулого року вони нижче на 6,7%.
Активніше коректували ціни в об'єктах комфорт-класу — зниження на 1,3% до 21,1 тис. грн./кв. м. Економ-клас подешевшав на 0,4% до 16,5 тис. грн./кв. м, преміум-клас — на 0,7% до 43,7 тис. грн./кв. м. А ось бізнес-клас здорожчав на 0,2% до 28 тис. грн./кв. м. У червні підняли ціну квадратного метра квартир в 16 новобудовах: на 200-1500 грн./кв. м., а знизили в 17 об'єктах — на 500-2000 грн./кв. м.
Переважають серед новобудов економ-клас (35%) і бізнес-клас (31%). Кожна п'ята продається квартира в об'єктах комфорт-класу, кожна сьома — у преміум.
По розташуванню споруджуваних комплексів лідирує Голосіївський район (19%). У Дарницькому знаходиться 13% РК, у Печерському та Солом'янському — по 12%, у Шевченківському — 11%, у Подільському — 9%, Дніпровському і Святошинському — по 8%. Найменше будують зараз в Оболонському (5%) та Деснянському (3%) районах.
За даними Олімп-консалтинг, у валюті соціальне житло подешевшало і в готових будинках, і в споруджуваних.
«Середня вартість квадрата в соціальному житлі на вторинному ринку в липні знизилася на 0,7% до$ 1136/кв. м., у новобудовах — на 0,75% до $923/кв. м.», — розповів віце-президент Ліги експертів України Андрій Гусельников.
Ключове питання: як довго триватиме таке тихе зниження цін?
«Ціни зафіксувалися. На низькій активності ні зростання, ні зниження в серпні-початку вересня не буде. Ми бачимо, як продавці виходять на ринок з більш збалансованими цінами, тому ніяких знижок на вторинному ринку чекати не доводиться», — запевнив UBR.ua голова наглядової ради Ріелторської палати України Віктор Несін.
Перед продажем або купівлею квартири рекомендуємо звернутися за до фахівців компанії Аланик.