Приватизація землі

Приватизація земельної ділянки — це спосіб набуття права власності, який представляє собою передачу об'єктів права державної власності у приватну власність громадян.

agriculture-1850690_1280

Земельна ділянка чи об'єкт приватизації вважається об'єктом державної власності, визначений законодавством який підлягає приватизації. Вступ прав на землю громадянам, а також юридичним особам здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Земельні ділянки надаються громадянам безоплатно у власність для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, індивідуального дачного будівництва, у межах норм безоплатної приватизації.

Право на приватизацію земельної ділянки

Приватизувати земельну ділянку, можуть особи, які бажають оформити право власності на земельні ділянки в наступних випадках:

  • земля, що перебуває у користуванні громадян на підставі договору оренди або Державного акта на право постійного користування землею;
  • земельні ділянки, на яких розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано в установленому законом порядку (у т. ч. садовий ділянка);
  • громадяни хочуть застосувати своє право на безкоштовне отримання земельної ділянки із земель державної і комунальної власності у приватну.
Порядок приватизації земельної ділянки
agriculture-3195381_1280

Приватизація землі — це складна і тривала процедура, яку пройти самостійно до кінця — практично неможливо. Порядок приватизації землі включає кілька етапів, трудомістких і витратних як у фінансовому, так і в часовому аспекті, а саме:

  • отримання резолюції голови міської, районної державної адміністрації або голови сільської ради про надання дозволу на розробку технічної документації по встановленню меж земельної ділянки;
  • проведення землевпорядних робіт, виготовлення техн чеський документації по встановленню меж земельної ділянки;
  • реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та присвоєння кадастрового номера;
  • отримання дозволу від голови міської, районної державної адміністрації або голови сільської ради про передачу ділянки у власність;
  • оформлення Свідоцтва на право власності (раніше - Держакт) на землю та його реєстрація в Державній реєстраційній службі;

Вартість послуг по приватизації земельних ділянок

м. Київ
ПослугаТермін оформленняВартістьЗамовлення
Виготовлення технічної документації по встановленню (відновленню) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - Присвоєння кадастрового номеру14 днів3500 грн
Виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність30 днів6000 грн
Виготовлення проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки30 днів6000 грн
Виготовлення технічної документації щодо поділу/об'єднання земельної ділянки30 днів4000 грн
Топографо-геодезичні вишукуваннявід 1 дня1500 грн/ділянка
Експертна оцінка земельної ділянкивід 1 дня1200 грн
Виготовлення XML файлів1 день300 грн
Необхідні документи
  • копія паспорта та коду;
  • рішення відповідного органу про дозвіл на приватизацію;
  • довідка відповідного органу (якщо користувався земельною ділянкою);
  • копіювання генерального плану населеного пункту з нанесенням місця розташування земельної ділянки завірені відповідним органом;
  • акт встановлення і погодження меж земельної ділянки з підписами сусідніх землекористувачів;
  • документи на нерухомість, яка знаходиться на даній земельній ділянці(якщо такі є).

Право на безкоштовне отримання земельної ділянки

Конституція України гарантує кожному громадянину України право на землю (ст.14). На виконання цього права в галузевому законодавстві передбачена можливість придбати, орендувати або безкоштовно отримати у власність земельну ділянку того чи іншого цільового призначення.

Земельну ділянку безоплатно у власність можна отримати в один з наступних способів:

  1. приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
  2. одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
  3. одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених ЗК України.

Безкоштовно земельну ділянку у власність може отримати тільки громадянин України. Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право на безкоштовне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

  • для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;
  • для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;
  • для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара;

Слід мати на увазі, що ЗК України визначає максимальні норми безоплатної приватизації, тобто площа ділянки, приватизованої громадянином, може бути менше, ніж площа, визначена ЗК України. Земельний кодекс України встановлює, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах зазначених норм, провадиться один раз по кожному виду використання. Тобто якщо ви вже використали своє право на отримання земельної ділянки наприклад Будинок 0,11 гектара (в селищі), ви не можете ще раз звернутися, щоб отримати 0,04 гектара, яких ви недоотримали. Для сінокосіння, городництва і випасу худоби земельні ділянки громадянам у власність не передаються; в таких випадках застосовується тільки оренда.

Для того, щоб безкоштовно отримати земельну ділянку, громадянину України необхідно здійснити наступні дії: звернутися до органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельними ділянками державної чи комунальної власності, з заявою про безоплатне надання земельної ділянки у власність. Таким органом щодо земель комунальної власності, які переважно розташовані в межах населених пунктів, є відповідна сільська, селищна, міська рада, а щодо земель державної власності, які, як правило, розташовані за межами населених пунктів, є районна державна адміністрація. За результатами розгляду звернення приймається одне з двох рішень:

  • про надання дозволу на розробку проекту землеустрою;
  • відмова у його наданні

Вказівці рішення приймаються в одномісячний термін. Рішення про відмову в наданні дозволу на розробку проекту відведення повинно бути вмотивованим. Підставами для відмови відповідно до статті 118 Земельного кодексу України можуть бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Після отримання дозволу потрібно замовити в землевпорядній організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Землевпорядна організація повинна виконати геодезичні роботи і розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в строки, встановлені договором. Межі земельної ділянки, при необхідності, повинні бути закріплені межовими знаками встановленого зразка. Проект землеустрою повинен бути складений в паперовій формі та у формі електронного документа. Земельний кодекс України встановлює обов'язковість погодження меж земельної ділянки з власниками та користувачами суміжних ділянок при проведенні кадастрових зйомок. Однак це не означає, що сусід може безпідставно відмовити у такому погодженні, вимагаючи перенесення кордону на свою користь. Свої вимоги він повинен аргументувати і підтвердити документально. Проект відведення земельної ділянки підлягає погодженню уповноваженими органами влади відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України.

Вам слід звернутися до державного кадастрового реєстратора в територіальному (районному, міському) органі Держземагентства України із заявою про державної реєстрації земельної ділянки. Якщо інше не передбачено договором про розробку проекту, цей орган має звертатися землевпорядна організація. Подана вами заяву протягом 10 днів розглядається державним кадастровим реєстратором територіального органу Держземагентства у районі (місті), за наслідком чого, у разі, якщо подані документи складені правильно, а межі ділянки не порушують кордонів вже зареєстрованих ділянок, державний кадастровий реєстратор реєструє вашу земельну ділянку в Державному земельному кадастрі і видає вам Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.

Ви повинні подати в орган, уповноважений розпоряджатися земельною ділянкою, клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Орган, уповноважений розпоряджатися земельною ділянкою, має прийняти рішення про затвердження проекту і звернутися до Реєстраційної служби відповідного підрозділу Міністерства юстиції України за місцезнаходженням земельної ділянки із заявою про державну реєстрацію права власності держави чи територіальної громади на земельну ділянку.

Після здійснення державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на земельну ділянку, зазначений орган повинен прийняти рішення про безоплатну передачу земельної ділянки вам у власність. Після отримання рішення про безоплатну передачу вам у власність земельної ділянки, ви можете за своїм вибором:

  • подати до Реєстраційної служби заяву про реєстрацію вашого права власності на земельну ділянку,
  • подати зазначену заяву через державного кадастрового реєстратора управління земельних ресурсів, в якому ви отримували Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Подано заяву протягом 14 днів розглядається Державним реєстратором, за наслідком чого, у разі, якщо подані документи складені правильно, вам видається Свідоцтво про право власності на земельну ділянку та Витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень (у випадку, коли заяву подано за вашим бажанням державним кадастровим реєстратором, зазначені документи ви отримуєте у нього.

З цього часу ваше право власності на земельну ділянку зареєстровано державою.