Як правильно купити земельну ділянку
Земля це хороший актив. Не даремно головний герой культового кримінального серіалу «Клан Сопрано» говорив: «Купуйте землю, Бог її більше не робить!».
Адвокат Антон Бойко у своєму блозі на сайті ділиться досвідом: для багатьох, хто мріє вибратися з багатоповерхівки і придбати заповітну земельну ділянку для будівництва свого будинку або купити землю з готовим будинком, зараз оптимальний час. Вартість сотки за останні п'ять років помітно знизилася.
Тому, якщо ви зважилися на такий сміливий крок, моя порада: після того як ви обрали ділянку і вас влаштовує ціна, — уважно вивчіть документи! При купівлі будь-якої нерухомості потрібно чітко усвідомлювати ризики, з якими може зіткнутися покупець.
Щоб уникнути претензій з боку третіх осіб на вашу нову покупку варто поцікавитись чи має продавець право на продаж земельної ділянки, вивчіть його правовстановлюючі документи і обсяг прав. Перевірте, чи не є обрана вами земельна ділянка об'єктом судових тяжб, чи не перебуває вона під арештом або обтяженням, чи не купувалася ділянка попереднім власником в шлюбі, чи є у неї кадастровий номер.
Кадастровий номер — це унікальний номер, який ідентифікує земельну ділянку та присвоюється в момент державної реєстрації. Цей номер зберігається на весь термін існування ділянки. Без цього номера ніякі угоди з ділянкою не провести. Її не можна продати, подарувати, заповісти, а також здійснювати інші операції.
Всі земельні ділянки, які мають кадастровий номер знаходяться в базі — у Державному земельному кадастрі. Доступ до нього умовно відкритий і кожна людина може по базі перевірити власника, розмір ділянки та її цільове призначення.
Іноді фактичні розміри земельної ділянки не збігаються з розмірами, зазначеними в правовстановлюючих документах. Це досить поширена проблема. Бувають випадки, коли ділянки частково накладаються одна на одну.
Також дуже поширена проблема всіх маленьких населених пунктів — зміщення меж ділянок, коли паркан сусіда, частково стоїть на твоїй ділянці, а твій на ділянці іншого сусіда. Раніше кордони вимірювали зовсім іншим способом, ніж зараз. Тому купивши ділянку з такою проблемою, ви ризикуєте надалі судитися з сусідами за кордон ділянок.
Тільки в моїй практиці за останній рік з'явилося п'ять нових судових справ з такою проблемою. Ось наприклад. Мої клієнти купили земельну ділянку, побудували будинок. Через 15 років сусідня ділянка змінила господаря. І новий сусід, перемірявши свою ділянку, почав пред'являти претензії на частину ділянки моїх клієнтів. Мотивуючи свої вимоги тим, що паркан моїх клієнтів нібито частково стоїть на його ділянці.
Зараз технології дозволяють визначити розміри ділянки та її прив'язку до координат у просторі. Власне в Державному земельному кадастрі розмір кожної земельної ділянки, у якої є кадастровий номер, закріплений у координатах поворотних точок меж ділянки.
Тому, при купівлі земельної ділянки раджу не полінуватись та до підписання договору, звернутися до фахівців, в тому числі і до геодезиста для того, щоб переміряти ділянку. Встановити її фактичний розмір і перевірити правильність знаходження меж ділянки. Фактичне розташування ділянки та її розміри повинні відповідати координатами поворотних точок меж, які внесені в Державний земельний кадастр.
Щодо порядку подальшої приватизації земельної ділянки ви можете проконсультуватися у наших фахівців.